Životní styl

Zásady stolování, které bychom měli ve společnosti dodržovat

Určitě to znáte i vy. Představte si situaci – jste obklopeni dokonalým jídlem, cítíte příjemnou atmosféru a jsou s vámi i osoby, které mají ve vašem životě speciální postavení. Něco však váš celkový dojem kazí. Váš vnitřní neklid může narušovat několik věcí. Nejčastěji se jedná o nevhodné prostírání na stůl nebo nedodržení etikety, a to ať už v případě samotného stolování, nebo ze strany někoho, kdo je přítomen za stolem.

prostírání

Prostírání na stůl – látkový vs. papírový ubrousek


Nedílnou součástí každé společenské události, při které se podává jídlo, jsou i ubrousky. Jelikož se dělí na dvě základní skupiny – papírové a látkové, rozdíl nastává i v jejich použití. Papírové se používají výhradně na otření úst. Když dojíte, odložte použitý papírový ubrousek na talíř. Mnoho lidí se dopouští chyby, která je ve společnosti neomluvitelná – papírový ubrousek používají na smrkání. Takovému použití se raději vyhněte. Pokud máte k dispozici látkový ubrousek, používá se výhradně na kolena. Zabraňuje ušpinění a u mužů a žen je jeho použití rozdílné. Od žen se očekává, že si ho rozprostřou jen na polovinu, u mužů zase etiketa káže rozprostřít celý.

Věci, kterým se při stolování vyhněte


I vy jste se již určitě setkali s lidmi, kteří vás svým chováním za svátečním stolem překvapily. Možná jsou pro vás i jakýmsi vzorem a usměrňují vás v tom, čeho byste se vy sami za stolem neradi dopustili. Etiketa hovoří o tom, že ruce na stůl nepatří. Jedná se speciálně o lokty. Pokud tedy čekáte na jídlo, případně si už na něm pochutnáváte, lokty na stůl nepokládejte. Je také nepřípustné za stolem nahlas mlaskat. Pokud je vám tento způsob konzumace jídla blízký, snažte se tomuto zlozvyku, čím dříve odnaučit. Důležité je také použít správnou část příborů na konkrétní pokrm.

stolování

Obecně platí, že jako první se používá příbor, který je od talíře, co nejdále. Nezapomeňte také na to, že nůž se používá výhradně na krájení a do úst nepatří. Pokud jste ta osoba, která mě sváteční stůl na starosti, osvojte si i způsob odnášení věcí ze stolu. Neodnášejte talíře dříve, než všichni přítomní dojedí. Nepatří se také ukládat použité talíře a příbory na sebe.
Existuje mnoho etických postupů, které bychom při stolování měli dodržovat. Navštivte stránku https://www.tvojeharmony.cz/, kde najdete mnoho zajímavostí. Prostírat sváteční stůl nebylo nikdy jednodušší!

Mohlo by se vám také líbit...