Finance

Společné finance ano či ne?

Peníze hýbou světem. Finance řeší dennodenně každý z nás. Jak je to ale s financemi v partnerském či rodinném životě? Je dobré mít společný účet nebo si nechat zadní vrátka a peníze mít na oddělených účtech?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, která by byla správná ve všech případech. Některým párům vyhovují společné finance, jiným oddělené. Nebo kompromis mezi nimi, společný účet na společné výdaje jako jsou jídlo, drogerie, pohonné hmoty či společné koníčky. Na ostatní záležitosti si každý partner ponechá svůj účet.
přetlačování o peníze
Každý z uvedených případů má své výhody i nevýhody. Partneři by se měli hned na začátku vztahu domluvit, jak budou finance řešit. Věřte nebo ne, otázka financí je jednou z nejčastějších důvodů neshod nebo dokonce rozchodů.
Společné finance. V tomto případě jsou veškeré příjmy považovány za společné, bez ohledu na to, kolik kdo vydělává. Vhodné jsou například v rodinném životě, kdy se pár stará i o malé děti a žena je s nimi doma na mateřské/rodičovské dovolené. Většina rozpočtu putuje na konto dětí. Problém by mohl vzniknout, pokud by byli pouze partneři a každý z nich vydělával jiný obnos. Ten, který by vydělával více by mohl mít problém s útratou partnera. Společný učet má také nevýhodu v tom, že oba partneři mají přístup k výpisu z účtu. Pokud by chtěl jeden druhého například překvapit dárkem, zřejmě to za něj dříve udělá výpis.
Oddělené finance. Každý si disponuje svými financemi a utrácí si své vydělané peníze za položky, které on chce. Problém může nastat v případě společných aktivit a zájmů, kdy jeden chce investovat určitý obnos například do dovolené, ale druhý partner nechce investovat tolik anebo ani tolik peněz nemá. V takovém případě dochází k rozporům a záleží jen na partnerech, jak je vyřeší.
zvětšovací sklo nad penězi
Částečně společné, částečně oddělené finance. Pokud do společné kasy přispívají partneři stejným dílem a zbytek si ponechávají na svoji osobní potřebu, neměli by vznikat žádné rozpory a tento způsob se jeví jako nejlepší. Avšak vždycky záleží na konkrétních případech a lidech co jim vyhovuje a jak se domluví.

Mohlo by se vám také líbit...