Jak ideálně a bezpečně koncipovat koupelnu a toaletu

Jak ideálně a bezpečně koncipovat koupelnu a toaletu


Kolik osob a kteří lidé ji budou používat


Koupelny budou jinak řešené pro seniory a odlišným způsobem pro mladou rodinu, kde pobíhají malé děti. Seniorům by se měl přizpůsobit zejména přístup do vany či sprchového koutu, s potřebným zázemím. Nesmí tu chybět opěrné body (madla), sedátka (sklopná nebo pevná), horní hrana vany by neměla být nepříliš vysoko a velmi důležité jsou i protiskluzné prvky, a to buď přímo podlaha, anebo měkká příjemná podložka s pryžovým podkladem. Pro osoby s pohybovým omezením je ideálním řešením koupelna s bezbariérovým přístupem.
topení žebřík


Koupání malých miminek ve vaničce usnadní dřevěný rošt na vanu, který šikovný tatínek zvládne vyrobit za jedno sváteční odpoledne https://www.chacha.cz/jak-vypada-vase-koupelna/ .


Oddělená toaleta


S toaletou bývá někdy potíž v tom smyslu, dohodnout se na přijatelném řešení jejího umístění. V mnoha bytech máte totiž možnost vybourat příčku a prostor koupelny zvětšit. Toto řešení se však v praxi ukazuje jako nepříliš šťastné zvláště tam, kde se v bytě nachází více osob, a kde je v ranních hodinách v permanenci koupelna i záchod. Obsadit toaletu a zároveň koupelnu je pak příliš velkým komfortem, kdy ostatní jen zdržujete.
koupelna s oknem


Kam s pračkou


Odvěké dilema, kam umístit tuto krabici, zabírající půl čtverečního metru. Ten v panelákových koupelnách bude chybět a tak je někdy rozumnější pračku vsadit do kuchyňské linky. Určitým řešením mohou být i speciální pračky pro malé množství prádla, mívají však problematický ohřev vody a její vypouštění a cenově se příliš nevyplatí. Poměru cena / výkon lépe odpovídají běžné modely na 5 kg prádla. Pračka umístěná v kuchyni má navíc výhodu v tom, že je přístupná stále, i v okamžiku, kdy se někdo zrovna sprchuje.


Elektroinstalace


Pamatujte, že pro koupelny platí speciální bezpečnostní pravidla ohledně uzemnění a kontaktu s vodou a vlhkostí. Nemůžete si zkrátka dovolit umístit zásuvky kamkoli vás napadne. Obecně se také nedoporučuje používání elektrických spotřebičů v tomto prostoru, pouze ve výjimečných případech. Zvláště opatrní buďte u napuštěné vany a kontaktu s výpočetní technikou, mobily a různými lampičkami, co svádí ke čtení v průběhu koupání ve vodní lázni.


Jak ideálně a bezpečně koncipovat koupelnu a toaletu
4.5 (90%)6